Podsumowanie sezonu 2016/2017

Sezon 2016/2017 już jakiś czas temu dobiegł końca. W związku z tym pokusić się musimy opodsumowanie na chłodno minionych rozgrywek, w których mimo wielu przeciwności losu uplasowaliśmy się nanajniższym stopniu podium.
Rundę jesienną, jak i cały sezon, rozpoczęliśmy pod wodzą Macieja Szymańskiego. Wraz z Maciejem do zespołu dołączyło kilku wartościowych zawodników, którzy w pierwszej części sezonu stanowili o sile Startu. Warto przytoczyć chociażby inauguracyjne spotkanie z Cyklonem II Kończewice zakończone naszą wysoką wygraną 8-0. Niestety na przestrzeni całego sezonu zdarzyło nam się także kilka niespodziewanych porażek, jak na przykład wyjazdowa z Tartakiem Klamry 0-3.
W rundzie wiosennej zespół prowadził duet Łukasz Wróblewski – Błażej Babiński. Pod ich wodzą Start poprawił jeszcze statystyki z rundy jesiennej zdobywając 18 punktów, przy 16 z rundy jesiennej. Ekipa występująca w pomarańczowych barwach na wiosnę grała też bardzo bezkompromisowo, notując 6 zwycięstw i 3 porażki.
W minionym sezonie odnieśliśmy 11 zwycięstw, ulegając w tej statystyce tylko zwycięzcom ligi Błękitnym Podwiesk, którzy górą byli w 17 ligowych potyczkach. Dwie z nich odnotowali niestety w starciach z naszym zespołem. Przy 11 zwycięstwach zanotowaliśmy tylko jeden remis i 6 porażek. Bardzo pozytywnym aspektem zakończonych rozgrywek było utrzymanie dominacji na toruńskich boiskach po dwóch derbowych wygranych z ekipą Opatrunków. W dwumeczu zdobyliśmy sześć punktów, strzelając 16 bramek, tracąc tylko 3.
Jeśli chodzi o liczbę strzelonych bramek ponownie ulegliśmy tylko zespołowi z Podwieska i na przestrzeni całego sezonu znaleźliśmy aż 67 razy drogę do bramki rywali. Najlepszymi strzelcami naszej ekipy byli Paweł Politowski (9 bramek – warto nadmienić, że Paweł występował w naszych barwach tylko w rundzie jesiennej), Piotr Kiełbasiewicz (8 bramek) i zamykający podium najlepszych egzekutorów Cezary Babecki (dołączył wiosną) iBartosz Drewka (jesień,wiosną kontuzjowany). Obaj ofensywni gracze zdobyli w tym sezonie po 7 goli. Z 67 zdobytych bramek 32 zdobyliśmy na własnym stadionie. W przeciągu sezonu straciliśmy 27 goli (mniej od nas tylko ekipy z Podwieska i Głogowa), z czego 14 grając na własnym obiekcie.
Strzelcy bramek są zawsze bardzo istotni dla losów spotkań i wyników drużyny, nie możemy zapominać jednak o tych zawodnikach, którzy otwierali snajperom drogę do bramki rywali swoimi podaniami. Najlepszym asystentem w przeciągu całego sezonu został Marcin Zieliński. Popularny „Zielik” asystował kolegom 6 razy i jest samodzielnym liderem tej klasyfikacji. Na pozostałych dwóch stopniach podium panuje już większy ścisk, gdyż po 5 asyst zanotowali Wojtek Cieszyński, Patryk Nawrocki, Paweł Politowski i Paweł Delimata. Po cztery razy ostatnie podania na swoim koncie zapisali Karol Jurgielski i Dariusz Kujawa.
Zwycięzcą klasyfikacji kanadyjskiej został Paweł Politowski (14 punktów), za nim plasowali się Piotr Kiełbasiewicz (11 punktów) oraz Wojtek Cieszyński, Bartek Drewka i Patryk Nawrocki (wszyscy po 10 punktów).
Liderami spędzonych na boisku minut byli Błażej Babiński (1476 minut), Piotr Kiełbasiewicz (1415 minut) i Marcin Zieliński (1252 minuty).
W minionym sezonie Start starał się grać szybką kombinacyjną piłkę korzystając z dobrej techniki użytkowej naszych graczy. W większości spotkań ta gra przynosiła nam kolejne zwycięstwa i wiele zdobytych bramek, kilka razy jednak musieliśmy uznawać wyższość rywali. Sezon zakończyliśmy na wysokim trzecim miejscu, co biorąc pod uwagę zimowe problemy kadrowe i organizacyjne było wynikiem ponad miarę i oczekiwania.
Kilkanaście dni temu obchodziliśmy takżejubileusz10-leciapowstaniaKlubu.W ramach obchodów na stadionie przy Szosie chełmińskiej spotkali się zarówno najmłodsi gracze naszej Akademii, ich rodzice, byli i obecni zawodnicy pierwszej drużyny i sympatycy Klubu. W programie obchodów, oprócz gier i zabaw dla najmłodszych, odbyły się dwa spotkania pokazowe. Członków Akademii przeciwko rodzicom (zwycięstwo dzieci po karnych :) )oraz zawodników grających w minionych rozgrywkach w Starcie przeciwko drużynie Przyjaciół Prezesa złożonej z graczy, którzy na przestrzeni minionych sezonów reprezentowali Start. To spotkanie zakończyło się wynikiem 7-3. Obyśmy w kolejnych latach mogli przeżywać więcej takich dni i cieszyć się z jeszcze nie jednych dziesięciu lat! Całej rodzinie Startu z tej okazji życzymy wszystkiego najlepszego!
Teraz przed nami chwila przerwy dla zawodników i gorący okres pracy Zarządu. Już dziś możemy powiedzieć, że pracę wykonał na tyle dobrze, żebędzie się działo! Niebawem zaśrozpoczęcie przygotowań do kolejnego sezonu, w którym mamy zamiar znowu włączyć się do walki aawans doupragnionejA-klasy. Kto poprowadzi drużynę w przyszłym sezonie i jacy zawodnicy będą z dumą przywdziewać koszulki meczowe? Odpowiedzi na te pytania poznamy zapewne w ciągu najbliższych tygodni.